Sağlık

Uzmanlardan Kişiye Özel Diyet Uyarısı

Uzmanlar bilinçsizce yapılan diyetlerin sağlık sorunları çıkaracağını belirtiyor. Bu nedenle herkese aynı diyetin uygulanmasının doğru olmadığını belirten diyetisyenler, herkese özel diyet programının düzenlenmesi gerektiğini vurguluyor.

Beslenme uzmanları, “ideal kiloya” en kısa yoldan ulaşmanın tek bir çözümü olduğu konusunda hemfikir; kişiye özel diyet. Uzmanlar, diyetin kişiye özel olması gerektiği konusunda ısrarcı. Oysa çoğumuz, hala gelişigüzel diyet uygulamakta diretiyoruz ve bunun sonucunda da kilo verememekten şikayetçi oluyoruz.

Kişiye özel olarak hazırlanan ve uygulanan diyetlerin % 80’inde başarılı sonuç elde edilirken, sıradan diyetlere elde edilen başarı oranı % 45 – % 55 arasında değişmekte. Kişiye özel diyetlerde, kişinin boyu, kilosu dışında beslenme alışkanlıkları ve ekonomik durumunun da gözönüne alındığını kaydeden diyet uzmanları, ayrıca kan şekeri, kolesterol, lipitler ve enzimlere de bakıldığını belirtiyor. Kişinin uygulayamayacağı içerikteki diyetleri vermediklerini anlatan diyet uzmanlar, diyete başlandıktan bir ay sonra hastanın kontrol edildiğini, beslenme alışkanlıklarının değişip değişmediğine bakıldığını da ekliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı