Sağlık

Uzmanlar Pandemi Sürecinde D Vitaminini Öneriyor

Uzmanlar pandemi sürecinde sürekli evde kalındığını ve düzensiz beslenmenin insanların sağlığına neden olduğunu belirtti. Bu süreçte bazı vitamin eksiklerinin sağlık açısından önem arz ettiğini belirttiler. D vitamininin önemi ve faydaları hakkında bilgi veren doktorlar ayrıca d vitamini eksikliğinde neler olacağından da bahsettiler.

Okumaya başlamadan önce kendinize bir sorun. Vitamin mi, hormon mu? Yapılan araştırmalar gösteriyor ki D vitamini aslında vücudun birçok işlevini kontrol etmesini sağlayan bir hormonmuş. Bilim tarihinde D vitamini yanlışlıkla vitamin statüsüne alınmış ve böyle de kalmıştır.

D Vitamini Nedir?

D vitamininin aktif formu olan ‘1 Alfa, 25(oh)2 – vitamin D3’ vücutta hormon gibi işlev gören bir madde. Birçok hormon gibi de kolesterolden sentezleniyor.

Allerjiler, kronik yorgunluk ve birçok farklı kanser türü, D vitamini eksikliğinin saptandığı bir grup hastalık!

Erken çocukluk çağında , hatta anne karnındaki eksikliklerin bile ileriki yaşamda şizofreni, ms (multiple skleroz) ve şeker hastalığı oluşumuna zamin hazırladığına dair bilimsel ipuçları var.

D vitamini güneş ışınları ile ciltten kana süzülen hormondur.

D vitamini vücutta kalsiyum dağılımını yönetir.

Bu vitaminden doyasıya faydalanmanın yegane yolu sağlıklı güneşlenmek, öğlenin yakıcı ve hasar verici saatlerinde değil, güneş ışınlarının dik gelmediği saatlerde ve abartmadan, günlük yarım saat güneş almak bile fazlasıyla yetiyor.

Yumurta, mantar ve yağlı balık gibi gıdaları imal etmemek de oldukça akıllıca.

D vitamini vücutta depolanabilen bir vitamindir. Fazla miktarlarının böbrek taşları ve bazı başka sorunlara neden olabildiğini unutmamak lazımdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı