Sağlık

Türkiye’de Virüsün Etkisi Azalıyor

2 ay öncesinde Türkiye’de görülen korona virüsü nedeniyle tedbirler devam ediyor. Korona virüsü nedeniyle yürütülen sıkı tedbir süreci olumlu yönde etkisini gösterdi. Türkiye genelinde virüsün etkisi ve vaka sayısında azalma gözlemlendi.

Çin’de ortaya çıkan Covid-19 virüsü Türkiye’de 133 binden fazla kişide tespit edildi. Şuana kadar ülke sınırları içinde 665 kişi hayatını kaybederken 1,5 milyona yakında test yapıldı. Sağlık alanında tüm bu çalışmalar devam ederken diğer yandan da ülke genelinde sıkı virüs tedbirleri uygulandı.

Fahrettin Koca İşi Sıkı Tuttu

Korona virüse karşı ilk günden beri çalışmalarını aralıksız devam ettiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gelişmeleri en ayrıntılı şekilde televizyon karşısından ve sosyal medyadan halka duyurdu. Bu doğrultuda şehirler arası giriş çıkış yasakları, bazı köylere yasaklar uygulandı. Evden dışarı çıkarken maske zorunluluğu getirildi. Marketlere maskesiz girişler kesinlikle yasaklandı ve pazar yeri, alış veriş alanları gibi yerlerde yoğunluğu azaltmak için önlemler alındı.

Alınan önlemler doğrultusunda virüsün etkisi devam etse de büyük oranda azalma sağladığını vurgulayan Fahrettin Koca, “Bizler işi sıkı tuttuk ve virüsle büyük mücadele verdik. Bu doğrultuda her vatandaşımızın her birini düşünerek hareket etmeye çalıştık. Aldığımız önlemler ve tedbirler karşısında şuanda günlük kaybettiğimiz hasta sayısında ve günlük konulan teşhislerde azalma olduğunu görüyoruz. Gün geçtikçe bu rakamlar daha da azalmakta olup biz bu rakamları en minimuma hatta sıfıra getirme düşüncesindeyiz.” dedi.

“Sokağa Çıkma Yasağı Devam Edecek”

Vaka sayısındaki azalış neticesinde normalleşme planlarının yapıldığını vurgulayan Fahrettin Koca “Henüz virüs bitmiş değil. Aşısı bulunmadı ve risk devam ediyor. Ülkemizde her ne kadar virüsün azalması olumlu yönde ilerlese de bizler tedbiri elden bırakmadan çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu doğrultu da normalleşme planımızı vatandaşlarla paylaştık. Fakat yine de sokağa çıkma yasağı gibi bir takım kısıtlamalarımız olacaktır.”

“Tedbiri Elden Bırakmayalım”

Bakan Koca, konuşmasının devamında “Vatandaşlardan bu süreçte tedbiri elden bırakmamalarını istiyoruz. Olumlu seyreden virüs çizelgesine aldanıp tedbiri elden bırakmamak sağlığımız ve ülkemiz için en iyisi olacaktır. Bu konuda çalışma arkadaşlarımız ile vatandaşlarımızı uyarmaya ve onların güvenlik önlemlerini almaya devam ediyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı