Ekonomi

Petrol Fiyatları Son 1 Yılın En Düşük Seviyesinde

Petrol fiyatlarındaki azalış sonucunda Türkiye’de fiyat güncellemesi devam ediyor. Benzinin fiyatı son 1 yılın en düşün seviyesine ulaştı.

Üst üste gelen zamlara dün gece yarısından itibaren 20 kuruşluk bir indirim daha geldi. Benzine gelen 20 kuruşluk indirimin ardından motorine de 27 kuruşluk zam yapılmıştı. Bugün ise mazota 7 kuruş indirim geldi.

Akın Petrol Fiyatları Sabitledi

Akın Petrol faaliyetlerine Elbistan Yunus Emre Mahallesinde devam ediyor. Özellikle sürekli olarak yükselen mazot fiyatlarının çiftçileri olumsuz yönde etkilemesi üzerine destek çalışmaları devam ediyor. Türkiye Petrollerinin sahibi olan Akın Petrol, çiftçileri düşünerek motorine indirim yaptı.

Virüsten etkilenen sektörlerden biri olan çiftçilerin en büyük ihtiyacı olan mazota, litre fiyatına yapılan 27 kuruşluk zam olumsuzlukları da beraberinde getirdi. Akın petrol kamu oyu ile paylaştığı açıklamasında “Petrol fiyatlarında sürekli değişkenlikler gözlemlenmektedir. Ülke genelinde yükselen petrol fiyatlarına rağmen, biz bu zor süreci vatandaşlarımızın ve özellikle de çiftçilerimizin olumsuz etkilenmemesi için yüzde 10’luk bir indirim yaptık. Motorinin fiyatını ülke genelinde her yerde 4,97 TL’ye sabitledik.” denildi.

Motorin Fiyatı 4,97 TL

Akın Petrol kamuoyuna yaptığı açıklamasının devamında “Motorini sabit olarak 4,97 TL yaptık ve bu fiyattan ülke genelinde satacağız.” dedi. Türkiye’de akaryakıt fiyatlarının belirlenmesi için bir takım hesap düzeneği bulunuyor. Akdeniz piyasasında bulunan işlenmiş ürünlerin fiyatları belirlenirken ortalama fiyatın dolar kuru baz alınarak rafine fiyatı ortaya çıkmaktadır.

Bu hesaplamaların yapılması ile dağıtım firmaları rekabet piyasası dahilinde kentlere akaryakıtı ulaştırıp satmaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı