Güncel

Otoyol İnşaatı Çiftçiyi İsyan Ettirdi

İstanbul’da başlayan ve bir bölümü Sakarya’yı da kapsayan Kuzey Marmara otoyolunu inşaatında çiftçinin mahsulleri zarar gördü.

Edinilen bilgiye göre Hendek’e bağlı Yağbasan Mahallesi mevkiinde yol çalışmaları devam ediyor. Mahallede 50 dönümlük alanda meyve ağaçları bulunan ve çiftçi bir aile ağaçlarının kuruma noktasına geldiğini belirtti.

TOZ MEYVELERİMİZE ZARAR VERİYOR

Mahallede bahçelerinin yanından devam eden yol çalışmaları nedeniyle yüzlerce kamyon günlük olarak çalışma yapıyor. Meyve bahçesinin sahibi olan Fadıl Uzak (51) gazetecilere yapmış olduğu açıklamada yol çalışmaları nedeniyle bütün tozun meyvelerine zarar verdiğini belirterek “Kuzey Marmara Otoyolu  çalışmaları bahçemin kenarından geçiyor. Devam eden bu yol çalışmalarında kalkan tüm toz, hem benim hem ailemin sağlığını etkiliyor hem de ağaçlarıma zarar veriyor. Toz tüm ağaçların üzerindeki meyvelere örtü gibi birikti. Bu nedenle bu yıl hiç meyve alamadık” dedi.

ŞİKAYETLER ARTIYOR

Çalışmaların verdiği zarar sadece meyve bahçesine olmayıp çevredeki tüm halka zarar verdiği iddia edildi. Bölgedeki vatandaşlar bu projenin büyük olduğunu ve ülke için değerini bildiklerini belirterek “Bizler yapılan bu çalışmaların destekçisiyiz. Fakat bu işi devam ettirmekte olan firmanın 3 kuruş kar sağlaması nedeniyle bizim 7- yıllık emeğimiz heba olaması gerekiyor. Biz de emek verdik ve bu nedenle emeğimizin gözümüzün önünde yok olmasına seyirci kalamayız. Bu çalışmalar devam ederken bazı önlemler alınabilir. Yola asfalt atılsa ve düzenli sulama yapılsa en azından biraz mağduriyetimiz giderilmiş olur” dediler.

BÜTÜN YETKİLİLERİ ARADIK

Bölge vatandaşları gerekli tüm müracatlarda bulunduklarını, valilikten jandarmaya kadar herkese bildirdiklerini söylediler. Yapılan tüm müracatların cevapsız kaldığını belirten bölge halkı “Yüzlerce ağacımız burada bulunuyor. Kurumak üzere olan ağaçlarımızın durumuyla ilgili olarak Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir’e mağduriyetimizi ilettik. Şantiye görevlileriyle de bu durumu görüştük. Hepsinin bu durumdan haberi var. Asfaltsız yol bahçemize, meyvelerimize zarar verdi.” dediler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı