Teknoloji

Mekanik Klavyeler Nasıl Test Edilir?

Mekanik klavyelerin test edilmesi, incelediğimiz diğer ürünlerin çoğunun test edilmesinden farklıdır. Tipik olarak derinlemesine incelediğimiz ve analiz ettiğimiz küçük bir objektif verisini kapsamlı bir benchmark testi gerçekleştiriyoruz.

Bununla birlikte, klavyeler ile ne yazık ki sadece objektif test etme konusunda çok fazla şey vardır. Öyle olsa bile, klavyede çalıştırabileceğiniz herhangi bir objektif testi gerçekten klavyeyle ilgili değil bunlar anahtarlar hakkında gelişmeleri belirtmektedir.

Piyasada mekanik klavye korsanları var ancak sadece çok fazla marka ve anahtar teknolojisi üretmektedir. Teknoloji dünyasında, aslında geçiş teknolojisi nispeten statiktir. Ayrıca, klavyeden klavyeye, belirli bir üreticinin bir anahtarın performansını etkilemek için yapabileceği çok az şey vardır.

Anahtarlar anahtar üreticilerinin toplu olarak gelir ve klavye OEM’leri PCB’lere monte eder ve bunları değiştirme yeteneğine sahip değildir. Bu nedenle, mekanik klavyelerde yapılması gereken en azından ürünleri gözden geçirmeye alışkın olduğumuz çok az objektif test var. Bu onları değerlendiremeyiz demek değil, sadece nasıl yaptığımızın farklı bir yaratım olduğunu anlamamızı sağlamaktadır.

Mekanik Klavye Özellikleri

Bir klavyede makul ölçüde gerçekleştirebileceğiniz çok az sayıda objektif test olmasına rağmen hangi klavyeyi kullanacağınızı düşünürken sayısız objektif faktör ile karşılaşabilirsiniz. İncelememizde klavyenin marka ve modeli, form faktörünün türü anahtar tipi ve özellikleri ek portlar, anahtar aktarma, sorgulama oranı gibi temek bilgileri içerir.

OS gereksinimleri ağırlık, boyutlar ve fiyatın yanı sıra anahtar kapaklar yapmak için kullanılan malzeme türü, kullanılan tuş kapağı karakter baskı türü, kullanılan kablo türü ve her ürünün daha ayrıntılı yönleri yanı sıra mikro denetleyiciler.

Ayrıca her klavyede yazılımı ve aydınlatmayı inceleriz. Yazılımın her bir özelliğinin uygulamada nasıl çalıştığını göstermek için kullanırız ve böylece herhangi bir aksaklık veya başka performans sorunlarının olup olmadığını belirleyebiliriz. Ayrıca her bir klavyeyi, yapı kalitesini daha iyi incelemek ve kablo tertibatının mikro denetleyici tasarımına bakmak için tamamen sökülür.

Gürültü Ölçme

Farklı tasarımlara ve malzemelere sahip klavyeye monte edilen farklı tipteki anahtarlar, kesinlikle farklı seviyeler ve sesler çıkarır ve bu nedenle bazıları klavyedeki anahtarların desibel seviyesini ölçmeye çalışır.

Bununla birlikte desibel seviyesini elle ölçmenin bir anlamı yoktur, çünkü her bir kişi anahtarları farklı güç seviyeleriyle çarpacaktır.

Aynı kişi testi her seferinde aynı şekilde yapsa bile, her seferinde anahtarları tutarlı bir şekilde alamazdı. Ve bu mümkün olsa bile, en iyi ihtimalle, bir başkasının çoğaltabileceği objektif desibel seviyesini değil, sadece bir taban çizgisi elde edecektiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı