Sağlık

Kötü Beslenme ve Hareketsizlik Hasta Ediyor

Dünyada tüm uzmanlarca yapılan araştırmalarda, sporun insan sağlığındaki öneminin her geçen gün arttığı bir gerçek olarak ortaya çıkıyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerinde, kötü beslenmenin ve sigaranın yanı sıra hareketsizliğin de insan yaşamını olumsuz yönde etkilediği ifade edildi.

Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelerde yemek yedikten sonra hareketsiz bir yaşamları bulunan ve üstelik sigara kullanan kişilerin daha fazla hastalandığı açıklandı. Sigara içmenin kronik hastalıkların yüzde 9’dan fazlasının ortaya çıkmasına sebep olduğu da kanıtlandı. Ayrıca sigara tüketmek hareketsizlik ve kötü beslenmenin oluşmasına neden olduğunu belirten uzmanlar, bu sorunların kalp ve kanser hastalıklarına sebep olacağını belirtti.

Spor salonlarına dikkat

Egzersiz yaparken, sağlıklı bir ortamın ve hijyenik aletlerin olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Uzmanlar, yapılan egzersiz kadar ortamın da hijyenik ve kaliteli olmasına özen gösterilmesi gerektiğini belirterek, spor salonlarında özellikle dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle sıralıyorlar:

Egzersiz yaparken motivasyonunuzun yüksek olması gerekir. Gittiğiniz spor salonunda dikkat etmeniz gereken en önemli unsur aletlerin sayısı olmalı. Eğer yeteri kadar alet yoksa, bu performansınızın yanısıra motivasyonunuzu da düşürür.

Bulunduğunuz ortamda havalandırma olmasına dikkat edin. Dizayn ve ışıklandırmaların huzuru kaçırmayacak şekilde olmasına özen gösterin. Eğitmenlerin alanlarında uzman olmaları, sağlığınız açısından önemli rol oynayacaktır.

Egzersiz yaptıktan sonra kaslarınızın rahatlaması için masaj yaptırmanız iyi olacaktır. Burada da dikkat etmeniz gereken noktalardan biri, ortamın hijyenik ve masörün alanında uzman olması.

Baş ağrısının ilacı, spor

Uzmanlar son yaptıkları araştırmalarda, baş ağrısı çeken hastaların ilaç kullanmak yerine, sporu yapmayı tercih etmeleri gerektiğini kaydettiler. Yapılan araştırmalar sonucunda, 150’den fazla baş ağrısı türünün bulunduğunu açıklanırken, her baş ağrısının farklı yöntemlerle tedavi edilmesine dikkati çeken uzmanlar, kişilerin sahip oldukları hastalık hakkında bilgi edinmesinin tedavi açısından önemli olduğunu belirttiler.

Uzmanlar, baş ağrısına sporun iyi geldiğini belirtirken, baş ağrısı türlerini şu şekilde sıraladılar:

Migren: Tek taraflı olan migren ağrısı başı etkilediği kadar mideye de oldukça zararlı. Özellikle kadınlarda meydana gelen migren ağrısı, sigara, alkol, çikolata gibi faktörlerden etkileniyor.

Gerilim: Gerilim tipi baş ağrısında ağrı iki taraflı meydana gelir. Boyun omuru veya çeneye bağlı bir yerde sorun yaratabilir. Spor yapmanın bu tip baş ağrısında oldukça etkili olduğu gözlenmiştir.

Cluster: Bu tip ağrıda genellikle ağrı gözde başlar ve gözden yaş gelir. Bir müddet ağrılar yaşandıktan sonra bir daha ağrı hissedilmez. Acil durumlarda, oksijen çekmesi ve triptan ilacının iğneyle verilmesi veya kısa süreli bir kortizon tedavisinin iyi geldiği bilinmektedir.

Uzmanlar, baş ağrısına neden olan bir diğer faktörün ise kullanılan ilaçlar olduğuna dikkati çekerek, baş ağrılarının bilinçsizce kullanılan diğer ilaçlardan dolayı da artabildiği, bilinçli beslenme ve sporun ağrılara iyi geleceği ifade ediliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı