Ekonomi

KDV İadesi Konusundaki Esaslar Açıklandı

Ülkemizde yaşanan ve etkisi gitgide azalan koronavirüsü ekonomik olarak bazı sorunlar getirdi. Bu sorunlar için devlet tarafından alınan önlemler kapsamında KDV iadesi ile ilgili olarak esaslar belirtildi.

Korona virüsün sadece sağlık açısından değil ekonomik olarak da büyük etkileri gözlemlendi. Bu doğrultuda virüsten ekonomik açıdan etkilenen bazı sektörler için koruma çalışmaları başlatıldı. Bu çalışmalardan biri son olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Gelir İdaresi biriminde düzenlendi. Düzenlenen koruma paketi kapsamında Katma Değer Vergisine (KDV) yönelik değişiklikler açıklandı. Yapılan değişiklikler resmi gazetede de yayınlanarak resmen yürürlüğe girdi.

KDV İadesi Uygulanacak

Resmi gazetede de yayınlanan yürürlüğe göre mücbir sebep kapsamında bazı sektörlerde KDV iadesi gerçekleştirilecek. Bu yürürlüğü kapsayan sektördeki vergi mükelleflerinin KDV beyannameleri vermesi gerekmektedir. Beyannamesini zamanında veremeyen mükellefler için de düzenleme yapılarak süreler uzatıldı.

KDV İadesi İçin Beyannamede Bulunulmalı

Yürürlüğü giren düzenleme ile kdv iadesi almak isteyen mükelleflerin öncelikle KDV beyanında bulunmaları gerekmektedir. İade talebini gerçekleştirmek isteyen işletme sahipleri öncelikle bu şartı yerine getirmeli ve talep edilen KDV tutarını açık bir şekilde göstermesi gerekmektedir.

Beyannamesini yapmayan mükellefler resmi gazetede yayınlanan yürürlüğe göre, bu işlemlerini önümüzdeki ay başına kadar yapabilecekler. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından talepler “KDV İadesi Risk Analizi” (KDVİRA) sistemine girilecek. Sisteme işlenen bilgiler neticesinde “KDV İadesi Kontrol Raporu” oluşturulacak ve sonuçlar buna göre değerlendirilecek.

KDVİRA Sistemi Değerlendirecek

KDV iadesine ilişkin beyanlarını yapan mükelleflerin başvurusu KDV İadesi Riski Analizi sistemi olan KDVİRA tarafından incelemeye alınacak. Vergi Dairesi memurlarının da kontrolleri neticesinde vergi iadesi başvurusu sistem tarafından değerlendirilip olumlu veya olumsuz sonuç belirlenecek.

Yapılacak tüm işlemler Vergi Daireleri tarafından titizlikle incelenecek olup genel hükümler çerçevesinde sonuçlandırmalar yapılacaktır. Bakan Berat Albayrak, ekonomik açıdan çalışmalarının devam ettiğini ve vatandaşlarının güvenirliğini düşündüklerini belirtti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı