Sağlık

Her Damacana Su Sağlıklı Değil

Uzmanlar damacana su içilebilirlik seviyesine ilişkin yaptıkları araştırma sonucunda her damacana suyun içilebilir olmadığını belirtti. Sağlık Bakanlığı bünyesinde yapılan incelemelerde her su firmasından numuneler istendi. Alınan numune su değerleri ölçüler “İçilebilir Su” listesi yapıldı.

Yapılan bu incelemeler sonucunda en bilindik markaların pek güvenli olmadığı ve içilebilir değerlerin altında olduğu gözlemlendi. Damacana sularda 19 litre kapasitenin olması ve damacananın temizliği konusunda da incelemede bulunan uzmanlar konuya ilişkin açıklamalarında “Damacanalar yenilenebilir ürünlerdir. Bu nedenle içindeki su bittikten sonra tekrar aynı damacanaya dolum yöntemi ile sizlere belli bir ücret karşılığı tekrar geri getiriliyor. Damacananın tekrar dolumu yapılırken dezenfektan işleminden geçirilmesi gerekmektedir.” dedi.

DAMACANA SULARDA RİSK VAR

Damacana sularında risk faktörlerinin olduğunu belirten uzmanlar “Damacana sularda yaptığımız incelemelerde bazı markaların damacana dezenfektanını yapmadıkları veya gerekli özeni göstermediklerini çıkan değerlerden anlıyoruz. Dezenfektanı yapılmamış 19 litrelik damacana sular sağlık açısından risk oluşturuyor” dedi.

DAMACANA SUYUN ÖNEMİ

Musluk sularının tadını ve temizliğine kaybetmesinden sonra birçoklarımızın hayatına giren kelime bakımından Fransızca bir kükene sahip olan damacanalar su içme konusunda bizlere bolca yardımda bulunmuştur.

Hayatımızı devam ettirmemiz için en gerekli maddelerden biri olan suya ulaşımımızı kolaylaştıran damacanalar diğer su sişeleri ile kıyaslandığında bir hayli büyüktür. Aslında bilmeyen birine sorarsak alacağımız cevap büyük ihtimalle damacanalrın 15 yada 20 litre olacağıdır. Peki bu damacanalr neden 19 litre?

Çoğu şeyde olduğu gibi damacana sanayisinde de yurt dışına olan bağımlılığımız bu sorunun bir nevi cevabı. ABD menşeiili damacanalar oranın birimi ile 5 galon hacmindedir. 5 galon yaklaşık olarak 19 litreye eşit olduğundan bizim şişelerimiz 19 litredir. Umarız bir gün kendi 20 litrelik damacanamızı üretiriz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı