Sağlık

Güneş Koruyucu Kremlerin Güvenilirliği Tartışılıyor

Güneş koruyucu kremlerin insanlara faydaları gibi zararları da uzmanlar tarafından araştırılıyor. Uzmanlar bazı güneş kremlerinin güvenilir olmadığını ve insanlara zarar verebileceğini belirttil.er

Birçok güneş koruyucu kremlerin içeriğinde bulunan avobenzone maddesi (UV ışınlarından koruyan filtre) zararlıdır. Bunu Rus bilim adamları tespit ettiler. Avobenzone maddesi klorlu su ve ultraviyole ışınlarla temasa girdiğinde zararlı toksik bileşikleri oluşturuyor.

Son zamanlarda bilim adamları genellikle güneş koruyucu kremler hakkında olumsuz görüşler söylüyorlar. Öyle ki, birçok uzmanların görüşüne göre, böyle kremlerin büyük kısmı güneş ışınlarından korumadığını söylüyorlar.

Bir grup uzman 1500’den fazla güneş koruyucu ve nemlendirici kremleri tahlil ettikten sonra şöyle onların % 73-i gereken etkiyi göstermediğini ve insan derisini UV ışınlarından korumadığını kararına vardılar.

Böylece güneş koruyucu kremleri kullanmak bizi çoğunlukla güneşin zararlı etkisinden korumuyor. Bunu vücuduna krem çekip öğle saatlerinde açık günün altında saatlerce uzanan insanlar mutlaka dikkate almalıdır. Cilt kanseri hastalığının esas risk faktörü bundan kaynaklanmaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı