Ekonomi

Döviz Türkiye’de Yükselişine Devam Ediyor

Döviz kurlarındaki yükseliş geçen hafta olduğu gibi bu haftanın başlangıcında da devam etti. Geçen hafta 7,20 seviyelerini gören dolar haftanın ilk gününe 7,11 TL ile başladı. Günü ise 7,06 TL ile kapattı. Dövizdeki bu artışla ilgili olarak virüsün etkilerinin yansıması olduğu yorumcular tarafından belirtiliyor.

Dövizdeki Artış Devam Edebilir

Uzman yorumcuların ülkedeki dolar, euro gibi dövizlerin analizini paylaşmasından anlaşılacağı üzere dövizdeki artışın devam edeceği gözüküyor. Uzmanlar dolar kurundaki yükselişin devam etmesi durumunda TL/Dolar’ın yakın zamanda 7 TL’nin altına düşmeyeceğini belirtiyorlar. Ekonomistler bankalardaki döviz satışı ile doların 7 TL’nin altında tutulmaya çalışıldığının uzun zaman işe yaradığını söylediler. Fakat bu yöntemin artık önüne geçilemeyecek bir duruma geldiğinin de altını çizdiler.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, daha önceki açıklamalarında enflasyon oranını düşürmeyi hedeflediklerini ve bu doğrultuda emin adımlarla ilerlediklerini belirtmişti. Şuanda 8.2 seviyelerinde olan enflasyonun 7.4 seviyelerine düşürülmesi amaçlanmaktadır. Merkez Bankası başkanının yaptığı bu açıklama ekonomistler tarafından da indirimlerin devam edeceği yönünde yorumlar yapılmasına neden olmuş ve olumlu görüşler belirtilmişti.

Yıllık Enflasyon Ortalaması Yüksek

Daha kapsamlı olarak enflasyon araştırması yapıldığı zaman Türkiye’de yıllık ortalama yüzde 12 oranında enflasyonun olduğunu vurgulayan bazı uzman ekonomistler, reelde mevduata para yatıranların zarar ettiğini de belirtti.

Doların yükselmenin altında yatan nedenlerden bazıları da doları düşürmek için faizlerin de yükseltilmesi gerekirken Türkiye’de bunun tersi gerçekleştirildi. Yaşanan tüm bunların neticesinde yüksek faizlerin olduğu görüşünü güçlendirdi. Tüm bu indirimler devam ederken Merkez Bankasında rezervlerinin eksi seviyeye düştüğü ve normal seviyenin altında olduğu iddialarının gündeme gelmesi TL’nin değerinde etkileri devam etti.

Doların Yükselmesi Vatandaşları Tedirgin Ediyor

Özellikle virüsle mücadelenin devam ettiği şu zamanlarda birçok fabrika, işletme sahibi ve esnaf hammadde, malzeme alımlarını yaparken doların yükselmesi sorunu ile karşılaşmakta. Yükselen dolar fiyatı nedeniyle alınacak olan malzemenin birim fiyatındaki artış ekonomik olarak sorunları da beraberinde getirdi. Özellikle esnaflar virüs nedeniyle iş yapamamaktan ve mevcut işlerini devam ettirmek için de yüksek maliyetli malzeme alımı yapmaktan dolayı iflasın eşiğine geldiklerini belirttiler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı