Sağlık

Beyin Uyarımının İnsan Üzerindeki Etkileri

Beynin sağ tarafındaki bir zap, yetişkinlerde agresif niyetleri azaltabilir. Transkraniyal doğru akım stimülasyonu tDCS olarak adlandırılan bir teknik kısaca kişinin kafa derisindeki elektrotlar arasında hafif bir elektrik akımı geçirir.

Altında beyin dokusunun aktivitesini arttırdığı veya azalttığı düşünülmektedir. Beynin dorsolateral prefrontal korteks denen bir bölümünü hedef aldılar. Diğer şeylerin yanı sıra saldırganlık ve ahlaki karar verme ile ilişkilidir. 86 sağlıklı yetişkin alarak 20 dakika tDCS alacağını açıkladılar.

Denekler, sanal bir vurgu bebeği içinde iğneleme iğneleri gibi saldırganlığı değerlendirmek için bir test bataryası aldı. TDCS tedavisi alan katılımcılar, varsayımsal saldırı yapmaya daha az niyet gösterdiler ve bu eylemleri, ahlaki açıdan yanlış olarak, plasebo grubundan daha fazla algıladılar.

Uzun Vadeli Etkileri Bilinmiyor

TDCS zaten depresyon ve DEHB gibi bozukluklar için bir tedavi olarak denenmektedir. Ve TDCS’nin söz verdiği gibi, tutarlı sonuçlar elde etmek zor olabilir. Kişinin kafa derisi üzerinde birkaç elektrot haşlamak ve aralarındaki akımı çalıştırmak, çoğaltılacak oldukça basit bir alıştırma gibi görünüyor, ama sonuçların çözülebilmesi için insanlar arasında farklılıklar var.

Yapılan Akım beyinden farklı olarak çalışabilir. Yani sadece bir alanı hedeflediğiniz için, diğer beyin bölgelerinin uyarımından etkilenmediği anlamına gelmez. İnsanlarda saldırganlık ve ahlaki yargı, kısmen, beynin önündeki bir bölge tarafından kontrol edilir. Sağlıklı yetişkinlerde beynin bu kısmı boyunca hafif bir elektrik akımı çalıştırmak, ertesi gün agresif niyetleri azaltmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı