Sağlık

Beslenme Bozuklukları Hastalıkları Beraberinde Getiriyor

Yapılan araştırmalara göre beslenme bozukluğu yaşayan insanların daha çok hastalandığı ortaya çıktı.

Uzmanlar tarafından beslenme bozukluğu olan 2.500 kişi üzerinde yapılan araştırmada hastaların sağlık durumları 1 yıl boyunca incelendi. Yapılan incelemeler sonucunda beslenme bozukluğu hastalığı olan bireylerin, daha çok hastalandığı ortaya çıktı.

BESLENME SAĞLIK İÇİN İLK ADIM

Beslenmenin insan için olmazsa olmazlarından olduğunu belirten uzman doktorlar, güne mutlaka kahvaltı yaparak başlamak gerektiğini ve günde en az 3 öğün besin tüketilmesinin sağlık açısından önemli olduğunu açıkladı. Beslenme bozukluğunun bir hastalık olduğunu belirten doktorlar, ayrıca bu hastalıkla alakalı bilgilendirme mesajı da yayınladı.

BESLENME BOZUKLUĞU NEDİR?

Üç farklı çeşidi bulunan bir yemek yeme bozukluğudur. Kişiler yaşamları boyunca bu hastalıklardan birine rastlayabilirler. AN olarak adlandırılan beslenme bozukluğunun ne olduğundan bahsetmek gerekirse; AN kişinin kendini yemek yemeye karşı dirençli hale getirmesi, yemek yemeyi reddetmesidir. Halk dilinde yememe hastalığı olarak adlandırılmaktadır.

Kişi psikolojik olarak kendini şişman hissetmekte ve besin ihtiyacından kendini uzaklaştırmaktadır. Kimi vakalarda bu hastalık ölümle sonuçlanabilmektedir. Hasta öyle bir hale gelmiştir ki, artık istese bile yemek yiyememektedir. Aynaya her baktığında bir deri bir kemik kalsa bile kendini şişman olarak görmektedir. Bu hastalar yemek yemeyi reddederlerken, aslında mutluluğu ve hazzı reddetmiş olmaktadırlar.

BM ise hastanın sık sık yeme nöbetleri geçirmesi ve bunun sonucunda sürekli olarak belli bir davranışı sergilemesidir. Bu davranış genelde kusmak şeklinde olmaktadır. Artık hastanın metabolizması buna o kadar alışık hale gelmektedir ki, hasta her yemek yediğinde otomatik olarak kusma ihtiyacı duymakta ve kusmaktadır. Bu hastalığın altında yemek yemenin onlara bir haz yada mutluluk ile ilgili doyumsuzluk hissettirdiği gibi bir durum söz konusu olmaktadır. Yemek yemeye dirençli değillerdir, fakat bu işlemden doyum alamazlar. Çünkü yedikten hemen sonra kusarlar.

Obezite ise kişilerin gün boyu yedikleri besinlerden aldıkları kaloriden daha az kalori yakmaları sonucu yağ birikmesi ile oluşan bir hastalıktır. Obezitede aşırı kilo alımı söz konusudur. Kişiler her sıkıntılı yada üzgün hissettiklerinde yemek yeme ihtiyacı duymakta, yemek yemenin verdiği haz ve mutluluk ile üzüntülerini bastırmak istemektedirler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı