Ekonomi

"Anız ve sazlık yangınları doğayı katlediyor"


Aydın’da anız yangınlarının yanı sıra nehir kenarlarında sazlıklarda çıkan yangınlarda canlıların yaşam alanlarının yok olmasına neden oluyor.
Anız yangınlarının toprağın verimini düşürdüğünü kaydeden Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği Başkanı Bahattin Sürücü, “Geçtiğimiz yıllarda yaygın olarak yakılan anızlar, son yıllarda bilinçlenen çiftçilerin çoğalmasıyla azaldığı görülse de, bunu devam ettiren bazı bilinçsiz kişilerin olduğu görülmektedir. Anızların yakılması başta tarımsal ekosisteme ve doğal ekosisteme oldukça zarar vermektedir. Hava kirliliği yaratması, yol kenarında yakılan anızların karayolu trafiğini olumsuz etkilemesi, elektrik direkleri ve kıyıdaki ağaçlara olan tehditler, diğer tarlalara veya bahçelere olan olumsuz etkileri gibi çevresel nedenlerden dolayı zarar verirken, topraktaki organik maddeyi azaltmakta, yararlı birçok maddeyi yakarak, toprakta yaşayan canlıları yok etmektedir. Verimli topraklar aslında verimsiz hale gelmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı, bu tür uygulamaları önlemek için anız yakmayan çiftçilere teşvik vermesi bu tür eylemleri bitireceğini düşünüyoruz” dedi.
“DOĞAYA BÜYÜK ZARAR VERİYORLAR”Sazlık yangınlarının da doğaya çok fazla zarar verdiğini ifade eden Başkan Sürücü, “Ancak anız yakılmaları azalsa da, tarlaların kıyılarında, kanal kenarlarında bulunan sazlık ve kargı kamışlarının büyük bir hızla yakılmaya devam ettiği görülmektedir. Genellikle bu alanlarda temizlik olarak görülen bu yakılmaların sonucunda büyük bir yıkım meydana gelmektedir. Burada sadece sazlar değil, birçok canlı yakılmaktadır. Bu alanlar birçok kuşun, memelinin, sucul hayvanların, sürüngenlerin yaşam alanlarıdır. Buralarda üreme yapıyorlar, barınıyorlar, göçlerde konaklıyorlar. Bu tür eylem yapanlar doğaya büyük zarar vermektedir. 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nun 4. Maddesi ”ne göre; Yaban hayvanları, üreme, tüy değiştirme ve göç dönemlerinde rahatsız edilemez, yavru ve yumurtaları toplanamaz, yuvaları dağıtılamaz ve memeliler kış uykusunda rahatsız edilemez” hükmü kapsamında, yukarıda bahsedilen anız, sazlık ve yabancı ot yakımı faaliyetlerinin yapılmaması, yapanlar hakkında yasal işlemler yapılacağı kanunen belirtilmiştir” diye konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı