Sağlık

Akalazya Hastalığı Beslenmeyi Etkiliyor

Akalazya hastalığı hakkında incelemelerde bulunan uzmanlar, hastalığın beslenme üzerindeki etkilerinden bahsetti. Akalazya hastalığının tedavi sürecinin titizlikle yürütülmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar basit tüyolar verdi.

Akalazya hastalığı, yutma kaybıyla karakterize bir özafagus hastalığıdır. Bu hastalıkta; yutmada güçlük, yutma sonrası ağrı ve yutulan yemeğin geri gelmesi gibi durumlarla karşılaşılabimektedir. Sıvı ve soğuk yiyeceklerin verilmesiyle yutma zorluğu daha da artabilmektedir. Yutma zorluğuna bağlı olarak ağrı oluşabilmektedir ve bu ağrı sırta, boyuna ve kollara kadar dağılabilmektedir.

Beslenme Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Orta şiddetteki akalazya hastalarına; yumuşak ve az posali besinler önerilmektedir. Öğün sayısı arttırılarak az az , sık sık beslenme sağlanmalıdır (En az 6 öğün). Besinler iyice çiğnenmeli ve her yemekten sonra bir miktar su alınmalıdır.

Şideetli akalazya hastalarına ise; özefagus iyice genişediği için ameliyat gerekebilir. Yüksek proteinli, bol enerjili, az posalı diyet önerilmektedir. Onun haricinde enteral gıdalarla takviye de sağlanabilir. Vücutta su kaybının oluşmasını engellemek için yeterli miktarda sıvı alımının sağlanması gerekmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı