Ekonomi

ADÜ'de intörn doktorlar, virüsü başka yerden kapmış


ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, koronavirüs ile mücadele kapsamında Üniversite Hastanesi’nde hizmet veren farklı kliniklerde görevli intörn doktorları temsilen 5 intörn doktor ile Senato Salonu’nda bir araya geldi. Toplantıda Tıp Fakültesinden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Akyol, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdem Ali Özkısacık ve Üniversite Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Serkan Öncü de hazır bulundu.
“ÖĞRENCİ MERKEZLİ EĞİTİM SİSTEMİNİ SAVUNUYORUZ”Üniversite adına alınan tüm kararların öğrenci merkezli olduğunu belirten Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Yükseköğretim Kurumu’nda (YÖK) gerçekleşen birçok toplantıda öğrencilerin erken mezuniyeti için görüş bildirdiklerini ifade etti. Rektör Aldemir, “Üniversite içinde aldığımız kararların ve YÖK’te bulunduğumuz girişimlerin tamamında, konuları öğrencilerimizle istişare ettik; danışma meclislerinde öğrencilerimiz için kararları esnettik ve fikirlerini önemsedik. Tüm öğrencilerimizi, kendi evlatlarımızdan ayrı tutmadık. Bu doğrultuda öğrencilerin yararına çalışmalar yürütmeye devam ettik, hiçbir öğrencimizin bundan kuşkusu olmasın” dedi.
NÖBET TUTMADAN EĞİTİME DEVAM EDİLMELİİntörn doktor temsilcileri ise bazıları uzaktan olmak üzere, il dışından geldiklerini, bazı üniversitelerin bu dönemi uzaktan eğitimle geçirdiğini ve kendilerinin de bu haktan yararlanmak istediklerini, normal eğitime devam edilecek ise pandemi döneminde mümkünse nöbet tutmadan eğitime devam etmelerinin sağlanmasının risklerini azaltacağını belirtti. 20-21 saat gibi uzak yoldan otobüsle gelmenin risklerinden, bazen kendilerine il dışına çıkış için izin verilmeyişinden bahsederek bu dönemde yaşadıkları zorlukları anlatan intörn doktor temsilcileri, hastaneye ulaşımın zorluğuna da vurgu yaptı.
“ÖĞRENCİLERİMİZİN MEZUNİYETLERİNİN GECİKMEMESİ İÇİN AZAMİ ÇABA GÖSTERİYORUZ”Tıp Fakültesinden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Akyol da, YÖK nezdinde üniversitenin intörn doktorların erken mezuniyetleri doğrultusunda oy kullandığını belirterek, “Öğrenci temsilcimizin senatoda yer aldığını, öğrencilerle ilgili kararlarda söz hakkı olduğunu, intörn doktorlarımızın gerek izne gönderilmelerinde, gerek tekrar eğitime dönmelerinde öğrencilerimizin tercihi doğrultusunda intörn doktor temsilcisinin görüşleri de değerlendirilerek kararlar alınmıştır” dedi. Öğrencilerin barınma sorunu ile karşılaşmaması için öğrencilere üniversitenin sosyal tesisleri ve Kredi Yurtlar Kurumu’nda yer tahsisi yapıldığını hatırlatan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Akyol, öğrencilerin mezuniyetlerinin gecikmemesi için azami çaba gösterdiklerini ifade etti.
“VİRÜSÜ BAŞKA YERDEN KAPMIŞ OLABİLİRLER”Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdem Ali Özkısacık, Sars Cov 2 PCR müspet çıkan 2 öğrencinin hastalarının testlerinin negatif çıktığını ifade ederek, öğrencilerimizin enfeksiyonu başka yerden kapmış olabileceğini söyledi. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özkısacık; “Bazı üniversiteler uzaktan eğitime geçti, bazı üniversiteler ise normal eğitime devam ediyor. Biz de üniversitemizde bir doktorun alması gereken önlemleri alarak kalan kısa eğitim sürecini en verimli şekilde tamamlanması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz” diye konuştu.
“BU DÖNEM, ÖĞRENCİLERİMİZİN EĞİTİMİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR FIRSAT”Üniversite Hastanesi Başhekim Prof. Dr. Serkan Öncü de Tıp Fakültesi öğrencilerine, öğretim elemanlarına sağlanan korunma malzemelerinin aynısının sağlandığının altını çizerek; “Ben defalarca öğrencilerle görüştüm. Bize, malzeme eksiği konusunda bir bilgi ya da talep gelmedi.Hastanemiz pandemi sürecini Türkiye’de en iyi yürüten birkaç hastaneden biri. Bu dönem, öğrencilerimizin eğitimi için çok önemli bir fırsat” dedi. Toplantı intörn doktor temsilcilerinin, eğitime yönelik isteklerinin tekrar gözden geçirilip fakülte kuruluna sunulmak üzere Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdem Ali Özkısacık’a iletmeleri kararıyla sona erdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı