Ekonomi

8 bin yıllık eserlerin gönüllü bekçisi


Hayatını çocukluğundan beri yaşadığı Latmos Dağları’nın 740 rakımlı tepeye kurulan ve halk arasında Arapavlusu olarak bilinen Stylos Manastırı’na yakın bir bölgede teknolojiden uzak, vahşi kayalıklar arasında çobanlık yaparak geçen Murat Ali Pınar, hayvanlarıyla birlikte Latmos’un doğal mağaralarında yatıyor. Murat Ali Pınar, şehir hayatını sevmeyen, bölgenin doğasına ve tarihine tutkun bir şekilde yaşamını yalnız bir şekilde sürdürüyor.
DÜNYA MİRASLARINI KORUYOR8 bin yıllık tarihi içerisinde barındıran dağların gönülle bekçiliğini yapan Pınar, “Bu dağlarda tarihte birçok uygarlıklar yaşamış. Biz de onlardan kalan eserlerin içinde yaşadık. Benim çocukluğumda Arapavlusu’ndaki resimler şimdikinden çok sağlamdı. Zamanında farkında olamadığımız resimleri ve buradaki eserleri korumaya çalışıyoruz. 8000 yıllık kaya resimleri, Arapavlusu Manastırı buradaki değerler bizim dünya mirasımız. Bu değerleri elimden geldiğince korumaya çalışıyorum” dedi.
BÖLGENİN GÜVENCESİEkosistemi Koruma ve Doğa Severler Derneği Başkanı Bahattin Sürücü, Murat Ali Pınar’ın dağlarda tarih koruyuculuğunu yaparak önemli bir görev üstlendiğini belirterek, “Bölgenin tarihini anlatacak kadar bilinçlenen Murat Ali Pınar, bulunmuş olduğu bölgenin korunması için bir güvence aslında. Ondan sonra bu dağlarda yaşayan olur mu bilinmez ama onun gibi duyarlı ve bilinçli insanların bu dağlarda çoğalması, buradaki zenginlikler açısından çok önemlidir. Bu dağdaki değerlerin korunması ve tanıtılması hem ülkemizin hem de yöre insanlarının yararına olacaktır” diye konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı